Nieestetyczne pryszcze w okolicach twarzy czy dekoltu to zmora niejednego człowieka w okresie dojrzewania. Za przykre zmiany skórne odpowiedzialna jest bardzo uciążliwa, przewlekła choroba zapalna mieszków łojowo-włosowych, zwana trądzikiem. Dolegliwość zwykle dotyka osoby w wieku dojrzewania – dziewczęta między czternastym a siedemnastym rokiem życia oraz u chłopców między szesnastym a dziewiętnastym rokiem życia.

Podłoże pojawiania się trądziku młodzieńczego

Za tworzenie się trądziku najczęściej odpowiedzialne są hormony – androgeny. Hormony te pobudzają się właśnie w okresie dojrzewania, co źle wpływa na kondycję skóry. Powiększone gruczoły łojowe, tworzą zbyt dużą ilość łoju, co prowadzi do pojawiania się pryszczy. Trądzik młodzieńczy występuje zwykle na twarzy, jednak nie jest to pewnik, bowiem może występować także w rejonach pleców, dekoltu, ramion i pośladków.

U młodych ludzi trądzik może jednak brać początek także z innych powodów. Wśród nich można by wymienić alergie pokarmowe, pasożyty, reakcje na zażywanie medykamentów lub niewłaściwe dbanie o skórę twarzy, co skutkuje zapychaniem gruczołów łojowych i w rezultacie tworzeniem się trądziku.

Jakie są objawy trądziku i jak z nim walczyć

Trądzik przyjmuje postać wągrów, zarumienia skóry, ognisk zapalnych, wyprysków czy też grudek. W pewnych przypadkach zmiany skórne rozwijają się do tego stopnia, że zaczynają tworzyć się nacieki ropne, torbiele oraz cysty, po których w licznych przypadkach pozostają brzydkie blizny potrądzikowe. A usunięcie takich blizn jest już bardzo trudne i wymaga specjalistycznych zabiegów.

W leczeniu trądziku ważna jest jego właściwa diagnostyka, dlatego warto przedyskutować tą przypadłość z dermatologiem lub endokrynologiem. W przypadku trądziku grudkowo-ogólnego leczenie opiera się na zażywaniu antybiotyków miejscowych oraz ogólnych. Z kolei, kiedy ma się do czynienia z trądzikiem ropowiczym, należy też często stosować izotretynoinę, która pomaga zminimalizować ilość wydzielanego sebum i mikroorganizmów.

Przy miejscowym leczeniu trądziku młodzieńczego stosuje się w głównej mierze maści, kremów oraz żeli, mających w składzie retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki i kwas azelainowy. Osoby, które borykają się z problemem bardzo intensywnego trądziku, podejmują zwykle leczenia doustne. Kuracja opiera się na przyjmowaniu wskazanych antybiotyków, tabletek antykoncepcyjnych, medykamentów przeciwzapalnych czy przeciwzaskórnikowych. W niektórych przypadkach zaleca się także zabiegi oczyszczające, specjalistyczne peelingi czy terapie laserowe.