Trądzik to choroba, wokół której narosło bardzo dużo legend. Opowiemy wam zarówno o najpopularniejszych mitach, które powstały wokół tego tematu, jak i o faktach, które należy potraktować bardzo poważnie.

Trądzik – problem młodzieży
To jeden z najpopularniejszych mitów, jaki krąży wokół trądziku. Choć schorzenie to dotyka około 80% nastolatków, jednak nie jest ona chorobą wyłącznie tej grupy ludzi. W dużym stopniu i coraz częściej pojawia się ona u osób po 30 roku życia, niezwykle komplikując i uprzykrzając życie.

Dyskomfort psychiczny
Niepodważalnym faktem jest, że chociaż trądzik nie jest chorobą, powodującą duże dolegliwości natury fizycznej, jest on poważnym defektem zarówno estetycznym, jak i psychicznym, który może być przyczyną dodatkowych problemów. Jednym z najgroźniejszych, za to prawdopodobnych i bardzo możliwych stanów towarzyszących chorobie jest depresja oraz olbrzymi dyskomfort psychiczny. W związku z tym nie powinniśmy umniejszać problemu, który urosnąć może do rangi naprawdę bardzo poważnej.

Trądzik – choroba zakaźna
To powszechny mit, który towarzyszy nam od wielu lat. Trądzikiem NIE można się zarazić od innych, a bakterie, wywołujące go znajdują się we florze bakteryjnej także osób zdrowych.

Zła dieta prowadzi do trądziku
To tylko w połowie prawda. Wbrew panującej powszechnie opinii, odżywianie nie wpływa na powstawanie trądziku, a nieprawidłowy sposób rogowacenia ujść mieszków włosowych. Dieta w przypadku niektórych może co prawda nasilić zmiany trądzikowe, jednak najnowsze badania dowodzą, że nie dotyczy to dużej grupy osób y których występują zmiany trądzikowe, a tylko niewielkiego odsetka chorujących. U niektórych osób odnotowuje się wzmożenie zmian skórnych po zjedzeniu pokarmów tłustych, bardzo ostrych, czy też po zjedzeniu czekolady. Jest to jednak dość rzadkie zjawisko, występujące tylko u niewielkiej liczby osób dotkniętych tą chorobą.
Prawdą jest natomiast, że odpowiednia dieta zbilansowana i bogata przede wszystkim w witaminy A oraz witaminy z grupy B może zmniejszyć wydzielanie się łoju, a więc pozytywnie wpłynąć na stan oraz wygląd skóry twarzy.

Słońce i solarium to najlepsze lekarstwa na trądzik
To mit, który mocno zadomowił się w umysłach wielu ludzi. o prawda słońce i solarium wspomagają leczenie trądziku, ale tylko chwilowo i co ważne, wysuszając skórę. Jednak proces nadmiernego wysuszenia skóry jest powodem wzmożenia wydzielania się łojotoku, co jest błędnym kołem. Nie należy przy tym zapominać, iż zbytnie eksponowanie skóry na słońcu może prowadzić do o wiele groźniejszych problemów ze skórą, niż trądzik – również groźnego czerniaka!

Intensywne mycie twarzy skutecznie leczy trądzik
To mit, któremu często ulega mnóstwo osób dotkniętych zmianami skórnymi. Częste, nadmierne i nazbyt dokładne mycie twarzy preparatami podrażniającymi skórę jest przyczyną przesuszenia skóry oraz wydzielania nadmiernej ilości sebum, co z kolei wpływa na pogorszenie się kondycji skóry. Nie należy przy tym zapominać, że odpowiednia higiena to sprawa kluczowa, dlatego też twarz trzeba myć dwa razy dziennie, najlepiej stosując do tego specjalnych żeli antybakteryjnych i anty trądzikowych i ciepłej wody.

Trądziku się nie leczy
Stwierdzenie to jest wierutną bzdurą. Trądzik, którego się nie leczy może doprowadzić do poważnych nieodwracalnych zmian na skórze. Wypryski trądzikowe pozostawione same sobie nie znikają, a co więcej nasilają się, powodując coraz większe problemy. W konsekwencji mogą zostać po nich nieestetyczne bruzdy i blizny. W dużym stopniu pomóc mogą odpowiednie suplementy diety oraz leki przeciwtrądzikowe, z tym, że tak jak w przypadku każdego schorzenia, zaleca się wizytę u specjalisty w celu leczenia zmian. Tylko pod profesjonalną opieką lekarza możemy pokonać zaawansowany trądzik.

Hormony nasilają trądzik
Stwierdzenie powyższe jest prawdą. Bardzo często nasilenie zmian można zauważyć pod koniec cyklu miesiączkowego, czyli tuż przed rozpoczęciem się menstruacji.
Podobne zmiany zaobserwować można w trakcie ciąży – u niektórych kobiet ciąża może spowodować całkowite ustąpienie zmian, u innych wręcz odwrotnie – poważne zaostrzenie trądziku. Przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany hormonalne.