Trądzik występuje w różnych formach i wbrew powszechnym przekonaniom nie jest jedynie przypadłością dojrzewających nastolatków. Ten trądzik, który zagraża przede wszystkim na etapie dojrzewania, objawia się wysypem pryszczy, które nagle zaczynają występować na twarzy i innych częściach ciała (dekolt, plecy etc.), nazywany jest trądzikiem młodzieńczym. Jeżeli zastanawiasz się jak rozwiązać problem pryszczy musisz wiedzieć, że taki trądzik może minąć samoistnie wówczas, gdy gospodarka hormonalna unormuje się w swej dojrzałej formie.

Trądzik w wieku dorosłym

Następnym okresem życia, w którym pojawia się zagrożenie trądzikiem, jest okres pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Wtedy najczęściej ujawnia się trądzik różowaty. Przebiega on w inny sposób niż trądzik młodzieńczy, ale w nie mniejszym stopniu oszpeca naszą cerę.

Całe życie grozi nam też trądzik wywołany. Ten rodzaj trądziku może wywołać kontakt z niektórymi związkami organicznymi (przykładowo oleje używane w przemyśle lub kosmetyki) oraz z niektórymi lekami – szczególną grupę zagrożenia stanowią w tej sytuacji sterydy.

W jaki sposób pozbyć się pryszczy przy poszczególnych rodzajach trądziku?

Trądzik w każdej formie leczony jest w zasadzie podobnie, ale postępowanie w przypadku trądziku wywołanego skupia się głównie na zastosowaniu środków profilaktycznych w formie ograniczenia kontaktu z substancjami, które trądzik wywołały. Trądzik młodzieńczy, jeśli jego przebieg jest intensywny, leczy się bardzo często antybiotykami i retinoidami. Podobnie jest leczony trądzik różowaty, aczkolwiek w odniesieniu do tego typu trądziku niezwykle ważną rolę ogrywa głównie profilaktyka tj. wysiłki mające za zadanie zatrzymanie rozwijających się zmian skórnych.