Trądzik to mało szczegółowe pojęcie oznaczające wiele rozmaitych problemów z cerą, które dotykają nie tylko nastolatków w okresie dorastania. Trądzik może być wywołany licznymi czynnikami, od istotniejszych problemów ze zdrowiem aż po nieodpowiednią dietę, a zatem trzeba działać kompleksowo. Takie działanie daje znacznie większe możliwości, że walka z tą okropna przypadłością skończy się sukcesem i kompleksy odejdą w niepamięć raz na zawsze razem z niemiłymi niespodziankami na twarzy i poczuciem dyskomfortu psychicznego oraz fizycznego.

Dieta i suplementacja
Brak pewnych mikroelementów lub witamin może wpłynąć na cerę w istotnie niekorzystny sposób, z resztą, podobnie jak nadmierne spożywanie pewnych substancji. Trzeba przemyśleć gruntownie stosowaną dietę i odnaleźć w niej słabe strony, a następnie zmieniać je sukcesywnie. Po pierwsze, monotonia w codziennej diecie odbija się na skórze, włosach i paznokciach. Organizm, aby prawidłowo funkcjonować, potrzebuje kilku rozmaitych pierwiastków. Nie można mieć ich wszystkich, jedząc ciągle identyczne śniadanie, obiad i kolację. Dobrze jest włączyć do swojej codziennej diety zdrowe dodatkowe produkty.
Tabletki na trądzik również pozwalają na zlikwidowanie niedoborów, jednak tylko pod kątem samej cery. Zwykle zawierają cynk, witaminę A oraz ekstrakty z rewelacyjnie wpływających na nią ziół. Powinno się również wystrzegać wysoko przetworzonego jedzenia, które w składzie zawiera wiele substancji niezbyt dobrze wpływających na organizm. Żywienie się tylko pizzą, kebabem i frytkami popijanymi colą zawsze odbija się na cerze.

Prawidłowa pielęgnacja
Nawet najlepsze tabletki na trądzik pomogą w niezauważalnym stopniu, jeżeli ciągle popełnia się błędy w pielęgnacji cery. Najczęstszym i najbardziej karygodnym jest nieoczyszczanie jej przed nocą. Zanim pójdzie się spać, powinno się koniecznie zmyć makijaż, jak również kosmetyki nałożone rano i sebum, które zgromadziło się w porach skóry. Nieoczyszczone zanieczyszczenia przyczyniają się mocno do powstawania zaskórników oraz stanów zapalnych.
Innym częstym błędem jest unikanie nawilżania i przesuszanie cery tylko i wyłącznie silnie działającymi preparatami oczyszczającymi, w wyniku czego pobudza się ją do zwiększonej produkcji sebum.