Czas dorastania niesie ze sobą wiele problemów które dotyczą zarówno sfery psychicznej jak i fizycznej. W tej drugiej niewątpliwie prym wiedzie bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka większość dojrzewających osób -jest nią trądzik. W pierwotnym stadium przypadłości trądzik charakteryzuje się obecnością zaskórników zwanych też wągrami, następnie pojawiają się grudki i krosty, aż w ostatnim stadium można zaobserwować sino- czerwone guzki które wypełnia ropa, które mogą pozostawić blizny.
Jak można efektywnie walczyć z trądzikiem? Kluczem do wyleczenia jest oczywiście odpowiednia higiena, jednak trzeba także zastosować żel czy maść które skutecznie poradzą sobie z przeciwnikiem. Jakie medykamenty są stosowane najczęściej?
Bez wątpienia są to maści sterydowe i antybiotykowe. Na rynku możemy także znaleźć maści które w swoim składzie zawierają jednocześnie antybiotyk i steryd. Ta grupa maści jest bardzo skuteczna, jednak posiada także sporo działań niepożądanych. W przypadku sterydów mogą pojawić się przebarwienia albo stać się „cieńsza” i mogą również pojawić się problemy z układem krwionośnym, z kolei w przypadku antybiotyków mogą występować grzybice a także zjawisko uodpornienia. Dlatego też maści te nie powinny być stosowane długotrwale. Warto także wiedzieć, że nie powinno stosować się ich w łagodnych postaciach trądziku, w których nie występuje silny stan zapalny, bowiem wówczas ryzyko pojawienia się działań niepożądanych będzie wyższe niż szansa wyleczenia trądziku. Dla łagodnych postaci zalecane są raczej maści zawierające witaminę A albo cynk.
Na sam koniec warto wspomnieć, że bez względu na to, jaki rodzaj trądziku się pojawił, to warto udać się do sprawdzonego lekarza dermatologii cieszącego się dobrymi recenzjami wśród pacjentów, by ten wybrał właściwe leki. Należy również trzymać się zasad higieny oraz odstawić z diety potrawy ostre, słone i tłuste oraz słodycze.