Trądzik to bolączka nie tylko urody, ale również zdrowia – wymaga kompleksowego podejścia, w którym nietrudno o popełnianie błędów. Odbijają się one na wyglądzie i kondycji cery, a to może doprowadzić do nasilonego poczucia frustracji. Taki stan umysłu często przekłada się na rezygnację z kontynuowania wysiłków i odnowienie przypadłości. Bardzo często dopiero zajmująca dużo czasu, cierpliwa pielęgnacja skóry przynosi oczekiwane rezultaty – dobrze jest połączyć tabletki na trądzik, produkty kosmetyczne i dietę, a także wystrzegać się kilku powszechnych błędów.

Brak ochrony przed słońcem
Używanie dobrych filtrów UVA i UVB jest konieczne nie tylko przy bardzo silnym nasłonecznieniu. Panuje potoczne przekonanie, że opalanie skóry z trądzikiem działa na nią dobroczynnie, jednak jest to tylko mit. Po pierwszym, pozornym zmniejszeniu nasilenia objawów trądziku, powraca on ze zdwojoną siłą, ponieważ promieniowanie słoneczne uszkadza strukturę skóry i osłabia ją, narażając na skłonność do niedoskonałości. Szczególnie wykonując złuszczanie kwasami należy nie zapominać o dobrej ochronie, jednak używanie dobrej jakości kosmetyku z wysokim filtrem służy każdej cerze.

Niezważanie na dietę i suplementację
Zbilansowana dieta, a przynajmniej unikanie spożywania wysoko przetworzonych, bogatych w cukier i węglowodany produktów, to konieczność jeśli chce się mieć piękną, nieskazitelną cerę. Powinno się połączyć to z suplementacją, najlepiej nabywając odpowiednio dobrane preparaty na trądzik, które wśród składników mają substancje szczególnie służące cerze. Ich zażywanie pozwoli nie tylko przywrócić jej odpowiednią kondycję, ale również utrzymać pożądany stan rzeczy na dłużej.

Unikanie peelingów i nawilżania
Następne powszechne przekonanie głosi, że cera tłusta i trądzikowa nie wymagają nawilżania. To pomyłka – trzeba ją nawilżać, natomiast powinno się korzystać z odpowiednich, lekkich substancji. Można także unikać jej przesuszania. Nadmiar kosmetyków z alkoholem zaostrzy problem, zamiast się z nim rozprawić. Cera tłusta wymaga też złuszczania, jednak gdy pojawiają się zaostrzone objawy trądziku, lepiej zrobić to z użyciem delikatnego peelingu enzymatycznego. Mechaniczny może rozproszyć po twarzy zarazki.