Trądzik kojarzony jest głównie jako dolegliwość pojawiająca się w okresie pokwitania i przemijająca po tym czasie samoistnie. W rzeczywistości ostrych stanów zapalnych w omawianej chorobie nie wolno w żadnym wypadku zaniedbywać – nieleczone mogą pozostawić po sobie niemożliwe do pozbycia się przebarwienia a czasem blizny. Również w stanie, gdy dolegliwości są znacznie łagodniejsze warto zadać sobie trud, by stany zapalne zniknęły szybciej i pojawiały się rzadziej w przyszłości. Próbując znaleźć odpowiedź na bardzo ważne pytanie – jak pozbyć się trądziku? W sieci można spotkać się z wieloma istotnymi informacjami.

Trądzik – co jest jego powodem?
Trądzik kojarzy się w większości przypadków z pryszczami, czyli czerwonymi stanami zapalnymi skóry człowieka. Tymczasem trądzik „początkowy” to znane wszystkim wągry. Mogą przyjąć one postać otwartą – na twarzy pojawiają się wówczas ciemne kropki, lub zamkniętą, która objawia się jako białe kropki będące pod powierzchnią skóry. Powód pojawienia się tego typu dolegliwości jest taki sam – zbyt duża ilość łoju (określanego także pod nazwą sebum). Zbyt wysoka produkcja takiej substancji najczęściej pojawia się w czasie pokwitania – gdy sebum zatka pory naszej skóry, pojawi się stan zapalny.

Co robić w przypadku cery podatnej na trądzik?
Zupełnie podstawowa rzecz, to delikatnie ją oczyszczać. Zalecane przez specjalistów jest używanie środków z serii przeznaczonej dla cery trądzikowej. Nie należy zapominać o specjalnie przygotowanym dla takich osób toniku a także o przyjemnym kremie nawilżającym. Zaleca się także zastosować leczenie oparte na bazie produktów naturalnych, warto skorzystać przede wszystkim z dobrodziejstw ziela fiołka trójbarwnego. Zaleca się zarówno picie naparu, jak i stosowanie preparatów do stosowania zewnętrznego, a opartych na podstawie tego składnika.

Farmaceutyczne preparaty na trądzik
W przypadku, w którym domowe próby zaradzenia chorobie nie dają oczekiwanych skutków warto wybrać się do dermatologa. Może on przepisać antybiotyki, które niwelują stany zapalne – jak choćby tetracyklinę, tretynoinę czy też izotretynoinę. Skuteczne mogą być również środki na bazie hormonów, ale przepisuje się je zazwyczaj tylko u dorosłych osób, u których trądzik młodzieńczy wciąż się pojawia.