Dawniej trądzik był typową dolegliwością wieku dojrzewania. We współczesnych czasach z kolei cierpią na niego także osoby dorosłe. Trądzik o niewielkim nasileniu cechujący się zaskórnikami lub niewielkimi wypryskami i guzkami bez cech stanu zapalnego pojawia się dzisiaj u dużej liczby osób- u młodych ludzi, u dorosłych, a zwłaszcza u pań które spodziewają się miesiączki.

W jaki sposób sobie poradzić z tym problemem, który skutecznie potrafi uprzykrzyć życie? Nade wszystko należy stosować się do zasad higieny. W tym celu trzeba zakupić specjalny krem, tonik oraz żel do mycia cery. Należy koniecznie również unikać ostrych, słonych i tłustych potraw. A co warto zrobić, jeśli to jednak okaże się niewystarczające?

Przede wszystkim warto zaaplikować maść na trądzik. Na szczęście dzisiaj w aptece można kupić wiele takich maści bez recepty. Trzeba pamiętać, że w przypadku łagodnego trądziku nie są zalecane maści zawierające antybiotyki i sterydy. Lepiej wybrać maść zawierającą witaminą A. Działa ona rewelacyjnie na procesy przyrastania naskórka zapobiegając powstawaniu zaskórników. Ponadto pomaga ona uniknąć blizn i przebarwień. Maści te dość szybko poprawiają stan skóry, niemniej na pełne efekty należy poczekać około 3 miesięcy.

Można również przetestować maści z nadtlenkiem benzoilu. Mogą one jednak delikatnie przesuszyć skórę, a nadtlenek może delikatnie odbarwić włosy.

Inną równie często stosowaną maścią jest maść która w swoim składzie ma cynk. Substancją aktywną jest tutaj tlenek cynku. Należy wyjaśnić, że jest to dość łagodna maść- aby zobaczyć efekty jej działania trzeba będzie trochę poczekać. Krosty mogą również zniknąć same po pewnym czasie.

W przypadku łagodnego trądziku doskonale sprawdzą się także maści zawierające kwas salicylowy a także maści ziołowe.

Na koniec trzeba wspomnieć o tym, że w każdej postaci trądziku warto udać się do dermatologa, który pomoże dobrać najbardziej skuteczną dla nas maść.