Już Jan z Czarnolasu przed wiekami przekonywał sobie współczesnych, że „nic nad zdrowie nie masz droższego” i nic, a nic w tej materii nie zmieniło się do dzisiaj. Mało tego, nigdy nie zmieni się. To prawda ponadczasowa i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Kiedy człowiek jest młody, niespecjalnie przejmuje się troską o zdrowie, bo to po prostu mu dopisuje. Ale z biegiem lat ten stan rzeczy zmienia się i człowiekowi doskwierają różne dolegliwości.

Pół biedy, kiedy są to stosunkowo drobne dolegliwości, ale problem zaczyna się wówczas, kiesy dopadają nas poważne choroby, choćby takie jak nowotwory. Wprawdzie dzisiaj rak już jest w jakimś sensie opanowany i choremu można przedłużyć życie, ale tak naprawdę to nadal choroba, która nie daje za wygraną. No cóż, takie życie i w gruncie rzeczy nic na to nie poradzimy. Trzeba oswoić się z myślą, że tak naprawdę istota ludzka w skali makro niewiele znaczy. Ale nie popadajmy w skrajny pesymizm, bo prawdę mówiąc, żyjemy w nie najgorszych czasach. Nikt chyba nie chciałby cofnąć się do l. 40. ubiegłego stulecia…

Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo nieco jakby odbiegliśmy od meritum., a wszak mieliśmy się skupić na kwestii: zdrowie. Zatem do rzeczy. Współczesny człowiek ma to szczęście, że może korzystać z wielu osiągnięć medycyny. A ta faktycznie na przestrzeni ostatnich lat zrobiła milowy krok. Nowoczesne leki, nowatorskie metody operacyjne to tylko dwa argumenty potwierdzające powyższą tezę. Przeciętny Kowalski chyba nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jakich cudów czasami dokonują współcześni lekarze. To oczywiste, bo ludzie na co dzień nie mają styczności z szeroko rozumianą medycyną. Dopiero kiedy człowiek potrzebuje pomocy lekarza, dowiaduje się wielu rzeczy. Najważniejsze jest jednak to, żeby pacjent jak najszybciej znalazł się w dobrych rękach i tym samym miał szansę na szybki powrót do zdrowia. A skoro już przy zdrowiu jesteśmy, to warto zauważyć, że opieka zdrowotna w naszych realiach pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Kolejki do specjalistów, niestety, nie skracają się, a nowoczesne leki kosztują czasami zbyt dużo jak na kieszenie Polaków. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że ten stan rzeczy ulegnie zmianie i nadejdzie taki moment, kiedy od tak każdy z nas będzie mógł bez żadnych ograniczeń dostać się do pożądanego specjalisty.

Troska o zdrowie powinna być dla nas priorytetowa. Odpowiednia dieta, aktywny tryb życia i unikanie stresów – to na pewno pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji i zachowaniu zdrowia. To jednak teoria, a ta często przecież rozmija się z praktyką. O ile jeszcze te dwie pierwsze rzeczy można by było egzekwować, o tyle unikanie stresów nie jest możliwe we współczesnym świecie. To chyba jeden za znaków czasów, w jakich przyszło nam żyć, niestety. No cóż, coś za coś. mamy nowoczesne laki, ale mamy też niejako w pakiecie ogromne tempo życia. To nas w jakimś sensie zabija i musimy to sobie uświadomić. Stres mam dosłownie na każdym kroku. A może jednak jakoś dałoby się tę rzecz eliminować?