O tym, że zdrowie to jednak najcenniejsza rzecz w naszym życiu, nie trzeba nikogo przekonywać, bo rozumie się to samo przez się. Na ten temat pisał już przed wiekami Jan z Czarnolasu w słynnej fraszce. Kiedy człowiek jest młody, niespecjalnie chce się przejmować zdrowiem, bo to mu po prostu dopisuje. Ale, niestety, czas biegnie nieubłaganie i nim się obejrzymy, już mamy na karu kilka krzyżyków i co rusz coś nam się dzieje. Takie jest życie i nic na to nie poradzimy. Ale chyba nie mamy co narzekać, bo długość życia wydłuża się. Medycyna robi swoje. Współczesny człowiek ma do dyspozycji całe mnóstwo możliwości, o jakich ludzie choćby sprzed dwudziestu lat nawet nie śnili. I jak tutaj nie zgodzić się ze stwierdzeniem Hipolita Taine’a, dziewiętnastowiecznego filozofa francuskiego, który przekonywał siebie współczesnych, że jednym z trzech podstawowych czynników determinujących życie człowieka, jest moment dziejowy, w którym egzystuje dana jednostka.

Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo nieco odbiegliśmy od meritum. Tak jak już zostało wspomniane na wstępie, współczesna medycyna to przede wszystkim nowoczesne leczenie, nowatorskie metody operacyjne i mnóstwo innych rzeczy. Najlepiej o tym wszystkim opowiedzieliby nam specjaliści, którzy na co dzień ratują nasze życie, dbają o nasze zdrowie czy wreszcie poprawiają jego jakość, ale skoro nikogo takiego nie mamy na podorędziu, spróbujmy sami jakoś uporać się z tym zadaniem. Otóż, można odwiedzić dobre portale zdrowotne, a tam na pewno uda się znaleźć potrzebne nam informacje. Trzeba jednak w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że w sieci na temat zdrowia informacji mamy rzeczywiście sporo, ale nie wszystkie należy traktować poważnie. Internet to bezsprzecznie potężne, ale i nader funkcjonalne medium i trudno już chyba byłoby nam na co dzień funkcjonować bez stałego dostępu do sieci. Jednocześnie musimy mieć pełną świadomość tego, że w wirtualnym świecie może każdy w jakiś sposób zaistnieć, niezależnie od tego, czy ma dobre, czy złe intencje.

Tym samym więc do wszystkiego, co przeczytamy w internecie trzeba podchodzić zdroworozsądkowo. W przeciwnym razie można się nieźle „przejechać”. Szczególnie więc powinniśmy uważać, kiedy w grę wchodzą sprawy najważniejsze, jak choćby leczenie. Czytajmy więc na ten temat, ale podstawą naszej wiedzy niech będą rzeczywiście dobre portale zdrowotne. Tam mamy realne szanse na znalezienie wypowiedzi specjalistów, a nie wyssane z przysłowiowego palca brednie. Koniecznie też trzeba zawsze brać poprawkę na to, co wyczytamy, bo przecież każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na różne rzeczy. Jeśli komuś pomogła jakaś terapia, nie znaczy wcale, że w przypadku kogoś innego odniesie ona taki sam skutek. Czasami tylko z pozoru coś wygląda identycznie, a w gruncie rzeczy jest zupełnie inne. No cóż, już Platon w starożytności udowadniał, że człowiek poznaje rzeczywistość tylko na podstawie cieni. I tak jest w istocie, bo ta teoria nie została przecież do tej pory obalona.