Bardzo istotna większość naszej populacji ma nieprzyjemne przygody z trądzikiem, który zazwyczaj objawia się w wieku dojrzewania i potrafi towarzyszyć naszej cerze do trzydziestego piątego roku życia, a w sporadycznych przypadkach nawet dłużej. Dawnymi czasy zbagatelizowany, był prawdziwą utrapieniem dla tych, którzy borykali się z jego agresywnymi postaciami. Współcześnie ustosunkowanie się do tej dolegliwości skórnej jest zgoła inne – koncentruje się na prawidłowym leczeniu i wprowadzeniu regularnych i właściwych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kiedy stosować kurację?
Po prawdzie, w większości przypadków trądzik jest niegroźny, a jego zasięg jest minimalny, jednak w niektórych, ostrych przypadkach może spowodować powstawanie blizn oraz deformacji na skórze. U pacjentów z zaostrzonym przebiegiem schorzenia konieczne jest wcielenie w życie właściwie ukierunkowanego leczenia specjalistycznymi środkami farmakologicznymi, które efektywnie rozprawia się z problemem. Jednymi z podstawowych rekomendacji do podjęcia takiego leczenia są: zmiany zapalne skóry, duży stan zapalny, przebarwienia pozapalne, bliznowacenie, a ponad to guzki, krostki i ropiejące grudki.

Sposoby leczenia
Przed tym jak zostanie wdrożony jakiś medykament, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego badania lekarskiego i na jego podstawie, w ścisłej korelacji od objawów klinicznych oraz uwarunkowań, dobiera się odpowiednie medykamenty. Działanie na wielu płaszczyznach — przeciwzapalnej, przeciwbakteryjnej i przeciwłojotokowej – daje zdecydowanie lepsze rezultaty, niż sięganie po rozwiązania mniej skompleksowane. W przypadku trądziku ważny jest moment rozpoczęcia terapii specjalistycznej.
Bezsprzecznie im szybciej rozpocznie się kurację, tym lepiej. Mylnym jest twierdzenie, że problem sam się rozwiąże, a czekanie, aż zmiany skórne pojawią się na znacznej części zmienionej chorobowo skóry, rodzi następne bardzo nieprzyjemne problemy.
W leczeniu środkami farmakologicznymi wykorzystuje się miejscowe działanie retinoidami, a w zaostrzonych przypadkach stosuje się antybiotykoterapię, kojarzoną z kuracją izotretynoinową (pochodna Wit. A). Antybiotyki powinny zatrzymać namnażanie się bakterii i tym samym zapobiec ich dalszej kolonizacji na skórze Jeśli mamy do czynienia z pryszczami w łagodnej postaci grudek i krostek wystarczającym jest miejscowe stosowanie leczniczego specyfiku, natomiast w pozostałych przypadkach absolutnie niezbędne jest leczenie doustne. Pochodne witaminy A są stosowane przy dużej odporności organizmu pacjenta na same antybiotyki.
Często rekomendowana terapia hormonalna nadal powoduje pojawianie się u części pacjentów wiele sprzecznych myśli, zupełnie niepotrzebnie – jest ona nie tylko bezpieczna, ale zarazem skuteczna. Polega ona na antagonizowaniu androgenów – męskich hormonów. Podczas leczenia stosuje się spironolakton lub doustne leki antykoncepcyjne.

Kluczowa ciągłość leczenia
Biorąc się za leczenie, należy być świadomym, że w każdym przypadku jest ono długotrwałe oraz wymaga zdyscyplinowania ze strony osoby, która się podjęła leczenia. Niezwykle ważną informacją, o której często się zapomina, jest fakt, że rozpoczęcie leczenia może spowodować chwilowe pogorszenie się stanu skóry. To całkowicie normalne, zwłaszcza jeśli pacjent jest pod stałą kontrolą dermatologiczną. Nowe zmiany trądzikowe są rezultatem otwierania się oraz oczyszczania niewidocznych wcześniej mikrozaskórników. W każdym razie nie powinno się bez spotkania z lekarzem zakańczać leczenia, a wszelkie wzbudzające niepokój objawy należy konsultować z lekarzem prowadzącym.