Jedną z pierwotnych przyczyn odpowiadających za powstawanie wysypki trądzikowej są problemy z układem hormonalnym. Huśtawka hormonów występująca w czasie dojrzewania może stanowić podłoże dla pojawienia się niechcianych zmian na skórze twarzy, dekoltu a także pleców. Tak samo działa okres stanu błogosławionego czy połogu. Gwałtowne zmiany hormonalne występujące w tym czasie, mogą dać znać o sobie właśnie jako pojawienie się nieefektownych wyprysków skórnych. O ile w tych zdarzeniach pomocne może się okazać odpowiednio wcześnie zastosowane leczenie czy ogólnodostępne pigułki leczące trądzik, to przy innych jego odmianach, przeważnie wymagana jest zmiana sposobu życia.

Nie tylko hormony mogą przyczyniać się do powstawania trądziku. Coraz częściej pojawia się on u osób dorosłych i u podstawy jego powstawania kryją się zdumiewające przyczyny. Okazuje się, że wszechobecny stres i źle skomponowana dieta może także skutkować występowaniem zmian o charakterze trądzikowym. Jednakże różnią się one odrobinę od tych, które występują w okresie dorastania. Przeważnie nie są rozsiane po całej cerze, a jedynie w jej dolnej części. Zwykle występują w okolicy żuchwy, w najbliższym otoczeniu ust czy na szyi. Wyprysk który występuje u ludzi dorosłych pomimo, iż nie jest tak rozległy, to walka z nim może się okazać niebywale trudna.

Niełatwo wygrać z trądzikiem pojawiającym się w wieku dojrzałym. Powszechnie dostępne preparaty mogą okazać się niewystarczające w tej zaciętej walce. Zazwyczaj niezbędna jest wizyta u lekarza dermatologii, który zleci wykonanie badań i na ich podstawie postawi trafną diagnozę i wdroży adekwatne leczenie. Zazwyczaj przebiega ono za pomocą efektywnych tabletek przeciw trądzikowi, a często także leków hormonalnych czy nawet antybiotyków. Niejednokrotnie człowiek dotknięty wysypką trądzikową powinien także radykalnie zmienić swoją dietę oraz styl życia. Należy spożywać ogromne ilości wody. W taki sposób oczyszcza się organizm z substancji toksycznych które są odpowiedzialne za pojawianie się zmian trądzikowych.