Trądzik jest problemem tysięcy nastolatków oraz osób dorosłych. W dzisiejszych czasach można leczyć go różnymi metodami, wśród których największą popularnością cieszą się oczywiście kosmetyki, leki i suplementy diety. Warto jednak od czasu do czasu dać skórze i żołądkowi odpocząć i spróbować zastosować na tę przykrą dolegliwość sprawdzone domowe metody.

Walka z bakteriami
Za powstawanie ropnych wyprysków odpowiedzialne są bakterie, namnażające się w zatkanych nadmiarem łoju porach. Żeby więc nie dopuścić do pojawiania się uciążliwych pryszczy, warto zrobić sobie maseczkę czosnkową. Jej zapach jest co prawda bardzo nieprzyjemny, jednak czosnek posiada wspaniałe właściwości antybakteryjne i – co najważniejsze, nie uczula, więc jest dobry dla każdego. Aby przygotować maseczkę potrzebna jest jedna główka czosnku, którą, po wcześniejszym rozgnieceniu, nakłada się na całą twarz, z ominięciem okolic oczu. Usuwa się ją następnie letnią wodą po 20 minutach, a na buzię nakłada się lekki krem nawilżający albo matujący.

Drożdże do picia
W przypadku problemów z trądzikiem dobrze działa też picie drożdży rozpuszczonych w gorącej wodzie. Bezwzględnie należy przestrzegać zasady, aby drożdże były rozpuszczane we wrzątku, gdyż przed wypiciem muszą być one martwe. Martwe drożdże zawierają bowiem mnóstwo witamin z grupy B, których niedobór zazwyczaj prowadzi do nieprawidłowości gospodarki hormonalnej i pojawiania się niedoskonałości i wyprysków skórnych. W przypadku, gdy drożdże będą rozpuszczone w wodzie zbyt chłodnej, zaczną one pobierać witaminy i składniki mineralne z przewodu pokarmowego, dodatkowo pogarszając kondycję skóry. Przygotowaną mieszankę drożdży z wodą należy pić codziennie rano i wieczorem, po jednej łyżce stołowej.

Peeling solny
Efektywną walkę z trądzikiem ułatwia także systematyczne wykonywanie peelingów, które usuwają martwe komórki naskórka i chronią przed zatykaniem porów. Domowy peeling można przygotować z łyżki stołowej soli oraz niewielkiej ilości żelu do mycia twarzy albo kremu nawilżającego. Składniki peelingu należy wymieszać ze sobą i nałożyć na twarz. Po nałożeniu należy masować twarz okrężnymi ruchami przez około 2-3 minuty, pilnując, by nie dostała się ona do oczu, ust i nosa. Po peelingu twarz myje się letnią wodą i wklepuje się w nią krem matujący.

Mleko do przemywania
Należy również pamiętać o przemywaniu twarzy w ciągu dnia. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza jeśli chodzi o tych nastolatków, których skóra wykazuje tendencje do nadmiernego błyszczenia się. Twarz dobrze jest przemywać mieszanką złożoną z kilku łyżek mleka i łyżeczki gałki muszkatołowej. Mikstura taka posiada właściwości łagodzące oraz ściągające, w związku z tym pomaga również zwalczać niedoskonałości i ropne wypryski i łagodzić ból związany z ich pojawianiem się na twarzy.