Wiele osób z problemami skórnymi, zwłaszcza trądzikiem wstrzymuje się z wykonywaniem swoich aktywności sportowych wraz z pierwszymi wypryskami. Powoduje to dodatkowe obniżenie nastroju i powolną utratę motywacji wraz z pogarszającym się często stanem skóry. Nie trzeba jednak całkowicie zaniechać treningów, tylko nieco zmienić związane z nim nawyki. Jak ćwiczyć regularnie i jednocześnie dbać o skórę trądzikową?

Sport – wpływ aktywności fizycznej na trądzik

Regularne uprawianie sportu ma zbawienne konsekwencje dla skóry. Wysiłek sprawia, że skóra wraz z organizmem oczyszcza się z toksyn, dotlenia, przez co staję się bardziej jędrna i sprężysta. Dzięki ćwiczeniom skóra też lepiej przyswaja składniki odżywcze zawarte w jedzeniu i kosmetykach, pomaga zminimalizować uczucie napięcia i stresu oraz skutecznie przedłużyć jej młody wygląd.

Mimo że pot ma świetne właściwości pozbywania się toksyn tak przy skórze trądzikowej może to być problem. W czasie treningu męczymy się i pocimy, wraz z tym wydziela się na skórze sebum, które z wydostającymi się z ciała bakteriami może prowadzić do stanu zapalnego. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zachować przy treningu odpowiednie zasady higieny i mieć zawsze przy sobie kosmetyki, zarówno oczyszczające, jak i nawilżające.

Najważniejsza jest higiena

Higiena jest podstawą przy aktywności fizycznej podejmowanej w czasie problemów z trądzikiem. Dlaczego? Ponieważ wszelkie zanieczyszczenia sprzyjają rozwojowi niechcianych wyprysków. Przed treningiem zawsze należy zmyć makijaż. Noszony parę godzin na twarzy podkład skutecznie zatka pory i doprowadzi do zaostrzenia się zmian. Nawet jeśli została Ci tylko resztka makijażu, nie omijaj tego etapu i oczyść twarz dokładnie – skóra Ci później podziękuje. Kolejnym ważnym elementem są włosy. Zepnij je na czas treningu ciasno w kucyk lub warkocz. Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia wyprysków przy linii włosów.

Kolejnym aspektem są ubrania do ćwiczeń. Niezależnie od tego, gdzie występują u Ciebie niechciane zmiany, zadbaj, aby każda część garderoby była luźna i nie przylegała mocno do ciała. Zaleca się więc stosowanie zamiast opinających spodenek np. do biegania to zamiennika w postaci spódniczki do biegania – które są zrobione z lekkich materiałów oddychających i nie opinają mocno ciała.

Ćwiczenia poza domem – najważniejsze wskazówki

Na co szczególnie zwracać uwagę, kiedy trenujesz poza domem i masz problemy ze skórą? Na higienę i odpowiednie nawilżenie. Kiedy preferujesz ćwiczenia na siłowni, staraj się nie dotykać twarzy rękami oraz wyczyścić sprzęt, z którym Twoja buzia będzie miała bezpośredni kontakt. Zaliczają się tutaj słuchawki, których używasz do treningu, jak i inny sprzęt, który używany jest przez innych.

Gdy trenujesz na zewnątrz, zawsze pamiętaj o kremie z filtrem, ale najlepiej takim, który nawilży twoją skórę, a nie ją natłuści. Gdy wrócisz z treningu, nałóż krem nawilżający, gdyż skóra wystawiona na działanie wiatru, słońca i temperatur jest o wiele bardziej podatna na przesuszenie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Wybiegane.pl