Zdrowy tryb życia prowadzi coraz więcej osób w różnym wieku. Zazwyczaj jest to spowodowane chęcią utraty kilku nadprogramowych kilogramów. Zdrowa i zbilansowana dieta ma także dobroczynny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu. Wyeliminowanie soli i cukru z diety sprawia, że ogólne samopoczucie ulega znacznej poprawie. Zmniejsza się obrzęk i opuchlizna poszczególnych części ciała. Odpowiednie żywienie pozwala uniknąć wielu chorób przewlekłych, jak cukrzyca, miażdżyca bądź nadciśnienie tętnicze. Zbilansowana dieta pozwala również złagodzić objawy niedoczynności i nadczynności tarczycy. Należy jednak pamiętać, że odchudzanie powinno przebiegać pod opieką dietetyka i trenera personalnego, gdyż dieta powinna iść w parze z regularną i odpowiednio dobraną aktywnością fizyczną. Trener personalny dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń do możliwości i potrzeb swojego klienta.

Dietetyk przed rozpisaniem diety zleci wykonanie podstawowych badań aby potwierdzić lub wykluczyć konkretne schorzenia. W przypadku chorób przewlekłych odchudzanie powinno być w pierwszej kolejności skonsultowane z lekarzem specjalistą. W pierwszym kroku należy przede wszystkim zrezygnować z picia słodkich i gazowanych napojów. Doskonałą alternatywą są herbatki ziołowe, na przykład rumianek, melisa, mięta bądź zielona herbata. Codziennie należy wpijać minimum dwa litry niegazowanej wody. Aby urozmaicić jej neutralny smak do wody warto dodać plaster cytryny, kawałek limonki bądź kilka listków świeżej mięty. Na czas diety dobrze jest również całkowicie zrezygnować z picia alkoholu, który jest bardzo kaloryczny. Białe pszenne pieczywo można zastąpić chlebem pełnoziarnistym, który jest bogaty w błonnik i wiele cennych minerałów. Smażone potrawy należy zamienić na dania przygotowywane na parze bądź gotowane. Wiele przepisów na zdrowe i dietetyczne dania znaleźć można na licznych forach, portalach i stronach internetowych.Znani trenerzy personalni udostępniają swoje autorskie przepisy na wielu portalach.

Coraz popularniejsze są również głodówki. Należy jednak pamiętać aby głodówka nie trwała zbyt długo gdyż przez ten czas z organizmu wypłukiwane są cenne minerały i składniki odżywcze. Głodówki powinny unikać osoby, które wykonują ciężką pracę fizyczną oraz kobiety w ciąży. Zbyt długa głodówka może powodować silne bóle głowy oraz omdlenia i zasłabnięcia. Dobrą alternatywą dla tradycyjnej głodówki są detoksy sokowe. Soki przygotowane na bazie różnorodnych owoców i warzyw dostarczają wielu witamin i minerałów. Do przygotowania soków można wykorzystać ulubione owoce i warzywa, na przykład brokuły, jabłka, seler naciowy, pomarańcze, buraki, świeże ogórki oraz wzbogacić je odrobiną płatków owsianych, siemienia lnianego lub nasion chia. Tego typu produkty są bardzo bogate w błonnik, dzięki czemu zapewniają uczucie sytości na wiele godzin. Ponad to doskonale wspomagają pracę układu pokarmowego i przyśpieszają metabolizm.Z nasion chia lub siemienia lnianego można przygotować również pudding.