Jedną z najczęściej występujących przypadłości wieku dorastania jest trądzik. Dolegliwość ta dotyczy większości osób w wieku młodzieńczym. Choroba jaką jest trądzik powiązana jest bezpośrednio z procesem pokwitania czyli zmianami hormonalnymi. W związku z wymienionymi zmianami hormonalnymi dochodzi do zwiększenia wytwarzania się sebum, które to jest pierwszorzędnym uwarunkowaniem pojawiania się wyprysków.

Bez wątpienia najodpowiedniejszym sposobem na zlikwidowanie pryszczy jest skorzystanie z doradztwa dermatologa, czyli lekarza, który wyspecjalizowany jest w leczeniu defektów skórnych. dermatolog dzięki odpowiednim testom skórnym zdiagnozuje jak w przynoszący rezultat sposób wyeliminować trudności z trądzikiem. Przeważnie przepisywana jest pacjentowi terapia przy użyciu tabletek , która da możliwość zniszczyć zmartwienie u jego źródła.

Lekarz specjalista chorób skóry to nie jedyne właściwe postępowanie.

Z tego powodu poddamy pod przemyślenie jak zlikwidować pryszcze w okolicznościach domowych, bez wykorzystania terapii farmakologicznej.

Po pierwsze niezwykle ważne przy niwelowaniu pryszczy jest właściwe i co priorytetowe cykliczne oczyszczanie skóry oraz złuszczanie martwego naskórka. Odpowiednie oczyszczanie da możliwość zlikwidowania nadmiaru łojotoku oraz pozwoli na oczyszczenie pozbawionych tlenu porów skórnych.

Dalszą wytyczną jest właściwy sposób żywienia. Dieta, która jest bezpośrednią przyczyną aktywowania gruczołów łojowych, to dieta bogata w sól oraz ostre potrawy. Nie są rekomendowane ponadto fast foody, wyroby cukiernicze oraz alkohol. Z tego powodu jeśli mamy defekty skórne ( trądzik) powinniśmy zadbać o to, aby codzienna dieta była bogata w owoce, warzywa oraz odmienne produkty bogate w witaminy: A, E, K, które bez wątpliwości pozytywnie działają na naszą skórę.